DAVETLİ KONUŞMACILAR

Dr. Ramunė Dirvanskienė
Dr. Ramunė Dirvanskienė Vilnius Üniversitesi’nde Doçent ve popüler bir nöropsikoloji kitabı yazarıdır (“How the brain works”). Doktorasını Edinburgh Üniversitesi’nden almış ve Anne Rowling Rejeneratif Nöroloji Kliniği’nde araştırma projeleri ve klinik deneyler üzerinde çalışarak klinik deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında beyin yaşlanması, nörodejeneratif hastalıklar ve bilişsel epidemiyoloji yer almaktadır. BrainLectures adlı şirketi kurumsal etkinlikler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve eğitim kurumları için popüler nörobilim dersleri sunmaktadır.
Dr. Daniela Trifan – Braila Tarımsal Araştırma ve Geliştirme İstasyonu Direktörü, Romanya
Araştırma endüstrisinde kanıtlanmış bir çalışma geçmişine sahip deneyimli Araştırma Bilimcisidir. Gıda Güvenliği, Sürdürülebilir Kalkınma, Analitik Beceriler, Su Kalitesi ve Ders Verme konularında yetkindir. Genetik ve Bitki Islahı odaklı doktora ve Mühendislik ve Çevre Koruma alanında yüksek lisans derecesine sahip güçlü bir araştırma uzmanıdır.

Dr. Marietta Pateinioti
– İç Hastalıkları Uzmanı.
– Kos Genel Hastanesi Yoğun Bakım ve Kritik Bakım Tıp Danışmanı.
– Küresel Sağlık ve Afet Tıbbı Uzmanı.
– ERC BLS/AED Kurs Direktörü/ Eğitici Eğitmeni.
– ERC ALS Sağlayıcısı / Eğitmen Temsilcisi.
– Acil Hastane Öncesi Tıp Eğitimi Uzmanı
– Hellenic Society of Emergency Prehospital Care (HSEPC) Avrupa Birliği Projeleri Bilimsel Direktörü.

Carla Sofia da Silva Piscarreta Damásio

Portekiz Polytechnic of Leiria’da Hemşirelik Bilimi alanında 2009’dan beri Yardımcı Doçenttir. Doktora derecesini Portekiz’deki Lizbon Üniversitesi’nden hemşirelik alanında almıştır. Eğitim bilimleri alanında lisans ve yüksek lisans derecelerinin yanı sıra tıbbi-cerrahi hemşireliği, ozon tedavisi ve organizasyonlarda risk ve refah alanlarında yüksek lisans dereceleri ile mezun oldu. Aynı zamanda tıbbi-cerrahi hemşireliği alanında uzman hemşiredir. 2015- 2017 yılları arasında Hareketlilik Bölüm Koordinatörlüğü ve Pedagojik Konsey Başkanlığı yapmıştır. Halen Gerontoloji Yüksek Teknik Meslek Kursu Koordinatörlüğü görevini yürütmektedir. Araştırma ilgi alanları arasında sağlık eğitimi, dahili ve cerrahi hemşireliği, anlatı tıbbı, ozon terapi ve iş yeri sağlığıdır. Araştırma birimi ciTechCare- Yenilikçi Bakım ve Sağlık Teknolojisi Merkezidir. Şubat 2018’den bu yana Çalışmalar ve Anlatı Tıbbında Yansıma Grubu’nun (GERMEN) üyesi, Nisan 2019’dan bu yana Pernambuco Federal Üniversitesi- UFPE, (Brezilya) Araştırma Grubu Ağları, Sosyallik ve Güç’ün yabancı bir işbirlikçisi ve üyesidir. Sağlık Akademisi Kastamonu Dergisi eş-editörü ve artciencia.com yayın kurulu üyesidir.

Helena María Scherlowski Leal David

Helena Maria Scherlowski Leal David, Rio de Janeiro Devlet Üniversitesi (UERJ) Hemşirelik Fakültesi, Halk Sağlığı Hemşireliği Bölümü’nde Profesördür. Üniversitede, Hemşirelik, Teletıp ve Telesağlık Lisansüstü Programı’larında ders vermektedir. 2008’den beri PROCIÊNCIA UERJ programı ve 2012’den beri CNPq’nun Araştırma Üretkenliği programı tarafından desteklenmektedir. Ayrıca, 2018 Kasım’dan 2019 Temmuz’a kadar CAPES Yaşlı Ziyaretçi Profesör Programı kapsamında İspanya’nın Alicante Üniversitesi’nde çalışmıştır. Helena, lisansını 1982 yılında Petrópolis Katolik Üniversitesi Hemşirelik ve Obstetrik bölümünden, yüksek lisans (1995) ve doktorasını (2001) halk sağlığı alanında Oswaldo Cruz Vakfı’ndan almıştır. Akademik çalışmaları hemşirelik ve halk sağlığı alanlarında öğretim, araştırma ve uzantı faaliyetlerini- eleştirel iş teorisi, sağlık hizmeti ve hemşirelik iş süreçleri, halk eğitimi ve sağlık, eğitim ve iş, sağlık hizmetlerinde ve hemşirelik işlerinde sosyal ağlar, toplum sağlık görevlileri ve birinci basamak sağlık hizmetleri- içermektedir.

Prof. Ira Nurmala

Ira Nurmala, Airlangga Üniversitesi Sağlığın Geliştirilmesi ve Davranış Bilimleri Bölümü’nde profesördür. Kendisi aynı zamanda Airlangga Sağlığı Geliştirme Merkezi’nin (AHPC) başkan yardımcısıdır. Prof. Ira Nurmala, Halk Sağlığı, Sağlığın Geliştirilmesi, Madde bağımlılığı, Genç- Üreme Sağlığı, Yüksek Öğrenim ve Niteliksel Sosyal Araştırma alanlarında araştırmalar yapmaktadır.

 

Ana Sofia Ruivo Alves

Portekiz, Covilhão’daki Beira Interior Üniversitesi (UBI) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Spor Bilimleri Bölümü’nde yardımcı doçenttir. Doktora derecesini Spor Bilimleri alanında almıştır. Ana araştırma alanı gençlik eğitimi ve pediatrik egzersiz bilimidir. Ancak asıl ilgi alanları spor ve sağlık, fizyoloji ve fiziksel uygunluktur. Son zamanlarda genç yetişkinlerde ve genç sporcularda güç ve kondisyon üzerine araştırma yapıyor, aynı zamanda yaşlılarda sağlık ve fiziksel durum üzerinde aktif yaşlanmaya da katkıda bulunuyor.